התכווצות הפין

זוהי בעיה שרבים מאיתנו סובלים ממנה לאחר קבלת טיפולים שונים, במהלך מאבקנו בסרטן הערמונית. למרבה הצער, רופאים מעטים בלבד מציינים עובדה זאת לחולים. הסיבה המדויקת לתופעה איננה ידועה. ההשערה המקובלת היא שהעצבים, המופקדים על זרימת הדם אל הפין ועל הזיקפה, נפגעים במהלך הניתוח או כתוצאה מטיפולי הקרנות. גם אלו בינינו, שמקבלים טיפול הורמונאלי, עשויים לסבול מהיעדר זיקפה ומהתכווצות פין כתגובת לוואי לטיפולים. השערה אחרת גורסת כי לאחר הרחקת בלוטת הערמונית השופכה צריכה להימשך פנימה כדי ליצור מגע עם שלפוחית השתן. אם השערה זו נכונה לא ניתן לעשות הרבה בנדון. יחד עם זאת התכווצות הפין היא תופעה שמופיעה  גם  אצל גברים רבים, שאינם עוברים ניתוח.

מכאן נובעת האפשרות שזרימת הדם אל הפין היא זו שמאפשרת את גמישותו. בנסיבות נורמאליות, ישנן מספר פעמים מועטות בהן נדחס דם אל הפין במשך היום ובמשך הלילה מתרחשת זיקפה בלתי נשלטת בצורת  האות t. מומחים רבים אומרים שניתן למנוע התכווצות ע”י אמצעים שונים להשגת זיקפה, שנעשה בהם שימוש על בסיס קבוע. ויאגרה ותרופות דומות לה עשויות לסייע בהקשר זה. בנוסף לכך ניתן להשיג זיקפה באמצעות זריקות או ע”י משאבת ואקום מיוחדת, שאמורה לסייע בהשגת המטרה הזו. מטרת כל האמצעים שהוזכרו כאן היא להסדיר את זרימת הדם אל הפין בתקווה למנוע את התכווצות הפין – ואם ניתן להפיק מכך גם הנאה מה טוב.

ויאגרה ותרופות דומות לה יקרות מאוד ואינן נכללות בסל התרופות, הדבר נכון גם לגבי הזריקות שנזכרו קודם.  אם ניקח בחשבון שמומלץ להבטיח זרימת דם אל הפין כמה שיותר פעמים במהלך השבוע ויש אף שממליצים לגברים שעברו טיפולים על נטילת כמוסת ויאגרה של 25 מג’ חמש פעמים בשבוע, הרי שההוצאה המצטברת על תרופות גבוהה מאוד. בנוסף קיימת גם משאבת הואקום, שהיא מכשיר מוצלח ומומלץ מאוד לשימוש בארה”ב ובאירופה. קניית המשאבה היא הוצאה חד-פעמית שעלותה בארה”ב נעה בין 150-250$. בארץ עלות משאבה כזו היא 1,800 ₪ ומסיבות לא ברורות רופאים ישראלים אינם נוטים להמליץ על השימוש בה. למעוניינים פרטי סוכן המשאבות הללו בארץ:

תופעת התכווצות הפין אינה משפיעה רק על הדימוי העצמי הגברי אלא על פעולות שונות בחיי היומיום. דוגמא לכך ניסח זאת אחד מחברי שהתוודה במלים הבאות: “כאשר אני הולך לשירותים, אני נאלץ להיעזר באביזרים שונים על מנת לכוון את הזרם אל האסלה.”

אני חושב שהיום השלמתי עם התכווצות הפין, אך אני כמובן מתגעגע לאותם סנטימטרים אבודים מאותו ניתוח שעברתי.

כמו שנאמר